Blog

Sanal Sunucu (Virtual Dedicated Server) Nedir?

8.10.2019

Virtual Dedicated Server (VDS) olarak da bilinen sanal sunucu teknolojisi kısaca, bir sunucu üzerinde birbirinden bağımsız olarak birden fazla işletim sisteminin bulundurulmasıdır. Tek bir fiziksel içinde bulunan sanal sunucular ile fiziksel sunucuda yapılan işlemlerin tamamı yapılabilmektedir.

Sistem işleyişi olarak fiziksel sunucular ve sanal sunucular arasında hiçbir fark olmamasına rağmen, fiziksel sunucuların zaman zaman sorun çıkardığı konularda, yeterli ağ ve fiziksel imkân sağlayan sanal sunucular kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Sanal sunucu kurmak için ilk olarak bir fiziksel sunucu gereklidir. Ancak, bu sunucu içerisine kurduğunuz sanal RAM, CPU ve HardDisk tamamen size özel olarak atanır ve sizin kullanımınız başka sanal sunuculardan etkilenmez. Gündelik hayatta genelde sunucularda kullandığımız işletim sistemleri üzerine sanallaştırma yazılımları yüklenerek, aynı makine ve çalışan işletim sistemi içerisinde iki veya daha fazla farklı işletim sistemleri kurarak çalıştırmak mümkündür.

Sanal sunucu konsepti, donanım kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması prensibi üzerine oluşmuştur. Aynı makine üzerinde birden fazla sunucu kurulabilmesi sayesinde bu konsepti benimseyen firmalar ciddi seviyede ekonomik avantaj sağlamaktadır.

 

Sanal Sunucu Kullanım Alanları

Sanal sunucular genellikle küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından, web sitesi barındırma ve yedekleme, radyo yayını sağlama ve tüm web yazılımlarını tutma amacı ile kullanılmaktadır. Bir sebeple ulaşımı engellenen ya da ulaşılamayan siteler eğer sanal sunucu kullanıyorsa, sanal sunucu üzerinde yedeklenen site bilgileri ile tekrar hizmet vermeye devam eder.

Sanal sunucuların en önemli özelliklerinden biri de sistem üzerinde kontrol yetkisinin %100 sizin elinizde olmasıdır. Kurulumu da oldukça kolay olduğundan, sanal sunucu sayesinde web sitenizde değişiklik ve geliştirme yapmak da kolaydır ve siteniz üzerindeki hakimiyetinizden hiçbir şey kaybetmezsiniz.