Sizi Arayalım

5. nesil mobil telekomünikasyon hizmeti, yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Mobil telefonların kullandığı hücresel ağlarda bulunan teknolojik altyapının yeni kurallar ile yeniden yapılandırılması da denebilir. Ayrıca dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlamaktadır. Bu çerçevede radyo frekansları, işlemciler ve antenlerin kullanılma şeklinde yapılan değişiklikler ve kapasite yükseltici yeni eklemelerden de söz edilebilir. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılmaya başlanılması öngörülmektedir.

1970'lerden bu yana farklı şirketlerin mühendisleri hücresel ağların yapılandırılması için standartlar üzerinde anlaşılarak altyapı noktasında işbirliği içerisinde hareket edilmektedir. İletişim cihazları da bu altyapı standardına uygun şekilde üretilmektedir. Aşağı yukarı her 10 yılda bir gelişen teknolojiler ışığında daha fazla verim alabilmek ve daha iyi hizmet sunabilmek için bu altyapının kodları ve malzemesi değiştirilir. İşte 5G bu altyapının 5. kez değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Elbette bu altyapı her değiştiğinde tüketicilerin yeni cihazlar satın alması da gerekir. Eskiden değişim fazla hızlı olmadığı için geçiş süreci de uzun yıllara yayılmaktaydı. Ne var ki, günümüzde altyapı değişikliklerinin de zaman aralığı kısalmaya başlamaktadır.

Ne Kadar Hızlı?

Bu sorunun cevabı nerede yaşadığınıza, hangi servis operatörünü kullandığınıza ve 5G trenine ne zaman binmeye karar verdiğinize göre değişecektir. Ancak varolan hızlara kıyasla sorunun basit cevabı: çok hızlı.

Bir firmanın yaptığı test sonuçlarına göre, saniyede 4,5 gigabit hızlara ulaşılmıştır ancak bu ulaşılan en yüksek hız. Ortalama hızın saniyede 1,4 gigabit olduğu belirtilmektedir ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknoloji olduğunu göstermektedir. Örneğin yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratlerle yalnızca 15 saniye sürecek.

İnternet sitelerinin yüklenmesinde yaşanan gecikme sürelerinin de azalması beklenmektedir. Bir siteye ulaşmak için veriler farklı servis sağlayacıları ve fiziki merkezlerden geçmek zorundadır. Günümüzde 50 ila 100 milisaniyelik gecikmeler normal kabul edilmektedir. Bu alanda da yeni teknolojiler barındıran 5G ile gecikme süresinin birkaç milisaniyeye ineceği tahmin edilmektedir.