Sizi Arayalım

Kablosuz ağ bağlantılarında tüm internet trafiğinin dışarıdan izlenme tehdidi vardır. Özellikle şifresiz “public hotspot” kullanımlarında bu tehdit daha da artmaktadır. Bu tehdidi en aza indirmek ve birçok kişi tarafından kullanılan kablosuz ağları güvenle kullanmak için başvurulan yöntemlerden biri VPN’dir.

Özel Sanal Ağlar (Virtual Private Network) teknolojisi basit anlatımıyla uçtan uca şifreli bir yapı sunar. Bu sizin cihazınız ile diğer sunucu arasında, içi tamamen dış dünyaya kapalı ve şifreli bir tünele benzetilebilir. 256 bit şifreleme ile şifrelenen bu tünelin içerisindeki verilere üçüncü kişilerin ulaşması imkansızdır.

VPN servislerinin sağladığı bu iki uçlu yapı, cihazınız ve ulaşmak istediğiniz sunucu arasındaki iletişimin farklı bir sunucu aracılığı ile gerçekleşmesini sağlar. Veriler ilk olarak şifreli tünel aracılığıyla VPN sunucusuna ulaşır. Bu aşama sayesinde verilerin sizin bilgisayarınızdan mı yoksa başka bir yerden bi gönderildiği anlaşılamaz. Çünkü aslında verilerinizi, internet ortamına gönderen VPN sunucusudur. Bunun iki avantajı vardır: cihazınızın izinin sürülmesi engellenir ve lokasyon bazlı kısıtlamalar ortadan kalkar.

VPN servisi sadece verilerinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda IP adresinizi de gizleyerek kimliğinizin belirlenmesini engeller. Sizinle aynı VPN sunucusunu kullanan binlerce kullanıcı gibi, kendi IP adresiniz yerine VPN sağlayıcınızın IP adresi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

VPN seçerken düzgün şekilde şifrelenen ve log tutmayan servisler tercih edilmelidir. Aksi takdirde gizlilik ve güvenlik açıkları oluşabilir. Bu nedenle, özellikle güvenlik amacı ile kullanılıyorsa ücretsiz VPN servisleri yetersiz kalabilir.Kaynak: vpnmentor.com