Sizi Arayalım
işnet
EN
Web Hosting Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Web sitenizi veya web uygulamanızı internette yayınlayabilmenizi sağlayan online hizmete web hosting adı verilir. Bir hosting hizmetine kayıt olduğunuzda, basit olarak web sitenizin düzgün şekilde çalışabilmesi için gerekli dosya ve verileri depolayabileceğiniz bir sunucu üzerinde alan kiralamış olursunuz.

Web host hizmetinin görevi; sağlayıcınız sunucuyu açık ve çalışır tutarak, zararlı saldırılardan koruma ve içeriğinizi (metinler, görseller, dosyalar) sunucudan ziyaretçilerinizin tarayıcılarına aktarmaktır. Bu sebeple; eğer yeni bir web sitesi açmaya karar verdiyseniz, size sunucu alanı sağlayabilecek bir hosting şirketi de bulmanız gerekir. Web host sağlayıcınız tüm dosyalarınızı, içeriğinizi ve veritabanlarınızı sunucuda depolar. Birisi alan adınızı kullandıkları tarayıcının adres çubuğuna girdiğinde, host sağlayıcınız talebi yerine getirmek için gerekli dosyaları transfer eder.

Web siteniz için bir sunucu alanı sağlamanın yanında, hosting sağlayıcıları aynı zamanda web site yönetimiyle ilgili hizmetler de sunabilir, örneğin:

  • SSL sertifikaları (https:// protokolünü kullanan güvenli siteler için)
  • e-Posta hosting
  • Sayfa kurucular
  • Geliştirici araçları
  • Müşteri destek hizmeti (çoğunlukla canlı sohbet aracılığıyla)
  • Otomatik web site yedekleme
  • Tek tık yazılım kurulumu (örneğin WordPress veya Drupal)

Aynı zamanda, web siteniz ne kadar büyükse o kadar fazla sunucu alanına ihtiyacınız olur. Paylaşımlı hosting planı gibi bir seçimle küçük başlamak mantıklıdır. Ardından siteniz büyüdükçe daha gelişmiş bir hosting paketine geçiş yapabilirsiniz.

Kısacası, bir web sitesi yayınlamak ve online varlık oluşturmak için ihtiyacınız olan hizmete web hosting denir. İyi bir web host firması, içeriğinizi internet üzerinde hatasız şekilde sunmanıza yardımcı olur ve ziyaretçilerinize kusursuz bir kullanıcı tecrübesi sağlayarak web sitenize olabildiğince fazla ziyaretçi çeker.

İşNet’in sunduğu hosting hizmetlerinden yararlanmak için bizi arayabilir ya da başvuru formunu doldurarak size aramamımızı sağlayabilirsiniz.Kaynak: techopedia,