Sizi Arayalım

Yakın geçmişe kadar bilişim sistemleri yoğunluklu olarak sektörel bazda kullanılıyordu. Bugünse bireyler sadece profesyonel iş yaşamında değil, elektronik ortamda gerçekleştireceği tüm işlemleri dijital araçlar yardımıyla yönetiyor. Dijitalleşmenin boyutuysa sosyal medya kullanımı, uzaktan çalışma modeline geçiş, akıllı ev sistemleri ve bürokratik işlemlerin elektronikleşmesi gibi gün geçtikçe genişlemeye devam ediyor. Bu bağlamda yaşamınızı teknolojik gelişmelerden bağımsız bir noktaya taşımadığınız müddetçe siber güvenliğiniz için bazı yöntemleri hayatınıza dâhil etmeniz son derece önemli. Peki, bireysel anlamda siber güvenliği sağlamak için neler yapılabilir?

Siber Güvenlik Nedir? Bireyler İçin Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Siber güvenlik; bilgisayarların, sunucuların, mobil cihazların, elektronik sistemlerin, ağların ve verilerin kötü amaçlı saldırılardan korunmasını ifade eder. Kurumların, şirketlerin ve devletlerin yanı sıra teknolojiyi kullanan her birey için önemli bir yere sahiptir. Dijitalleşme; bireyler için iş hayatı, sosyal yaşam, sağlık ve eğitim gibi alanlarda verimliliği artıran bir kavram. Ancak özel hayatın gizliliğini ihlal etmek gibi siber suçlar, güvenlik sorunlarına neden olabilir.

Kişilerin teknolojiye erişimi ve teknolojik cihazları kullanımı değişkenlik gösterse de siber saldırıya maruz kalınabilir. Örneğin alışveriş yapmak için kullandığınız bir e-ticaret sitesinin şifreleme protokollerini kullanıp kullanmadığından emin olamadığınız takdirde satın alma işlemlerini tamamlamak için gireceğiniz ad, soyadı, adres ve banka ya da kredi kartı bilgilerinizin kolaylıkla çalınabileceğini unutmamalısınız. Bu noktada ağ güvenliğinizi sağlayabilmek için gerekli adımları uygulayarak siber saldırılardan korunabilirsiniz. Bu adımlara kısaca değinelim:

Güçlü Parola Kullanımı ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Dijital platformlarda kullanmak üzere doğum tarihiniz, isminiz gibi tahmin edilebilir sayı ve kelimelerden oluşan parolalardan ziyade en az birer tane sayı, sembol, küçük ve büyük harf içeren bir parola oluşturmaya özen gösterebilirsiniz. Kullandığınız tüm platform ve sitelerde aynı şifreyi kullanmak yerine hatırlayabileceğiniz farklı şifreler oluşturabilirsiniz. Şifrelerinizi belli aralıklarda güncelleyerek parola güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Antivirüs Programlarının ve Yazılımların Güncellenmesi

Antivirüs programlarınızı ve sistem yazılımlarınızı daima güncel tutarak kötü amaçlı yazılımlara karşı önlem alabilirsiniz. Gerekli güncellemeleri yapmamak cihazlarınızda güvenlik açığının oluşmasına ve siber saldırılara maruz kalmanıza yol açabilir.

Verilerin Düzenli Yedeklenmesi

Değerli ve önemli tüm verilerinizi düzenli şekilde yedekleyerek olası veri kaybı durumunun önüne geçebilirsiniz. Verilerinizi sabit veya haricî bir diske kaydetmenin yanı sıra güvenilir online depolama alanlarına da yedekleyerek kritik bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz.

Güvenilir Wi-Fi Ağlarının Kullanılması

Veri hırsızlığı gibi siber tehditleri önleyebilmek amacıyla evde kullandığınız Wi-Fi ağının parolasını güçlü bir şifreyle değiştirebilirsiniz. Ayrıca SSID yayınını kapatarak bağlantınızı gizli hâle getirebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarının Güvenliği

Sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini artırmak amacıyla hesaplarınızın şifrelerini sıklıkla güncelleyebilir, iki faktörlü kimlik doğrulamayı açabilirsiniz. Platformlarda yaptığınız paylaşımlarda adres veya doğum tarihi gibi kişisel verilerinizi açıkça paylaşmaktan uzak durabilirsiniz. Hesaplarınızı yalnızca tanıdıklarınıza açık hâle getirebilir, tanımadığınız ve güvenilirliğinden emin olamadığınız hesapların takibini geri çevirebilirsiniz. Ayrıca veri hırsızlığı ve dolandırıcılık gibi tehditlere maruz kalmamak adına tanımadığınız kullanıcılardan gelen bağlantılara tıklamamaya da dikkat edebilirsiniz.

Sahte İnternet Siteleri

İster online alışveriş ister kaynak araştırması yapmak için olsun, kullanacağınız sitelerin adreslerinin SSL sertifikasına sahip ve asimetrik şifreleme yapan "https" ile başladığına dikkat etmeye özen gösterebilirsiniz. "http" güvenlik açığı olabilecek ve kişisel verilerinizin üçüncü şahıslarla paylaşılabilecek bir protokol olduğu için internet üzerinde yapacağınız herhangi bir işlemde kredi kartı bilgileri gibi kişisel verilerinizin çalınması, cihazınıza kötü amaçlı yazılımların sızması gibi siber güvenliğinizi tehlike altına sokacak durumlara maruz kalabilirsiniz.

Siber tehditlerden korunmak adına dijital araçlara erişiminizi sınırlandırmayı da düşünebilirsiniz. Ancak bu düşünce, yaşamın her bir noktasına sirayet etmiş teknolojiden uzaklaşmayı gerektireceği için pek de sürdürülebilir değil. Dolayısıyla güvenliği sağlayan yöntemleri uygulayarak ve siber güvenlik kavramının öneminin farkına vararak dijital dönüşümün fırsatlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Siber güvenlik çözümlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.