Sizi Arayalım

Bu yazımızda bulut bilişim hizmetlerinin üç modelini inceleyeceğiz: Hizmet olarak altyapı (IaaS), hizmet olarak platform (PaaS) ve hizmet olarak yazılım (SaaS).

 

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

Hizmet Olarak Altyapı veya IaaS, işletmelerin; bu internet altyapılarını satın alma ve yönetme gereği duymadan; depolama alanı, sunucular ve bağlantılar gibi çok önemli web mimarilerine erişebilmesini sağlar. IaaS, ağ (network) üzerinden standartlaştırılmış bir hizmet olarak temel bir bilgi işlem ve depolama alanı sunar. Bu model veri merkezi alanı, depolama sistemleri, ağ cihazları, sunucular ve dahasını birleştirerek ve sağlayarak iş yükünü kolaylaştırır. Ölçek ekonomisi ve uzmanlık, hem altyapıyı sağlayan işletmeye hem de onu kullanan şirkete fayda sağlar.

Özellikle, IaaS bir internet işletmesinin talep üzerine gelişmesi ve büyümesi için yol sunar. Hem PaaS hem de SaaS bulutları, IaaS bulutlarını temel alır; yazılımı servis olarak sunan şirket aynı zamanda yazılımı çalıştırmak için altyapıyı sağlar. Bir IaaS bulutu kullanmayı tercih etmek beraberinde belirli zorluklar, kompleks durumlar yaratabilir, ancak bu tercih yanında esnekliği de getirmektedir.

 

Hizmet Olarak Platform (PaaS)

PaaSIaaS üzerine kurulmuştur. Burada bulut sağlayıcıları, uygulamaları geliştirmek ve test etmek için gereken, ara katman (middleware) ve işletim sistemleri gibi hem bulut yazılım ve hem donanım altyapısı bileşenleri olan bilgi işlem kaynakları (computing resources) sunar. PaaS ortamı, bulut kullanıcılarının; gerekli donanımları kurmak ve bakımını yapmaktan bağımsız olarak; veri kümelerini, geliştirme araçlarını ve iş analitiği uygulamalarını yüklemesine ve barındırmasına olanak sağlar.

 

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

Bulut hizmetleri hakkında konuşurken, çoğu kişi hizmet olarak yazılım sağlayıcılarını düşünür. Hizmet olarak yazılım sağlayıcıları, müşterilere talep üzerine tamamen işlevsel olarak web tabanlı uygulamalar sunar. Uygulamalar genellikle şirket kullanıcılarına yöneliktir ve web konferansı, ERP, CRM, e-posta, zaman yönetimi, proje takibi ve dahasını kapsayabilir. SaaS çözümlerine yönelik ödeme modelleri, abonelik tabanlı, kullanım için ödeme veya ücretsiz seçeneğini içerebilir. SaaS çözümlerinin yararlarına ilişkin olarak; hızlı ölçeklenebilirlik, internet ile herhangi bir yerden erişilebilirlik, altyapı endişesinin önemsiz hale gelmesi, birlikte sağlanan bakım (maintenance) ve desteği örnek verilebilir.

Tek bir bulut bilişim modeli doğru cevap değildir. Cevap, çözmeye çalıştığınız soruna bağlıdır. Çalıştırdığınız birden fazla uygulamanız varsa, bunların çeşitli modellere yayıldığını görebilirsiniz. Sahip olduğunuz her uygulama için kendi değerlendirmenizi yapmalısınız ve her biri için en iyi çözümü bulmalısınız.