Sizi Arayalım

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber veri güvenliği kavramı da gün geçtikçe önemini artırıyor. Veri güvenliği konusunda alınabilecek önlemlerin başında ise bulut yedekleme geliyor. En güvenli ve güncel veri yedekleme çözümleri arasında yer alan teknoloji, sahip olduğu avantajlar sayesinde çoğu kurumsal müşteri tarafından tercih ediliyor.

Bulut Yedekleme Teknolojisi Nedir?

Bulut depolama; dosya, metin, fotoğraf ve video gibi pek çok verinin üçüncü taraf barındırma kuruluşu tarafından sağlanan bir dijital alanda saklanmasıdır. Bulut yedekleme teknolojisi; bilgisayar, tablet, akıllı telefon, fiziksel ve sanal sunucu gibi cihazlardaki bütün verilerin bulut depolama kullanılarak yedek altına alınmasıdır. Alınan yedeklere erişim ise internetin olduğu her yerden sağlanmaktadır.

Bulut depolamanın tercih edildiği sistemlerdeki veriler belirlenen aralıklarla otomatik olarak yedeklendiği için kullanıcının kontrolü minimuma inmektedir. Ayrıca saatlik, günlük, haftalık ya da aylık yedekleme yapıldığı için yedekten geri getirme işleminde yaşanabilecek olası kayıpların da önüne geçilmektedir. Güvenlik tarafında ise sistem yedeği yüksek güvenlikli şifreleme teknolojileriyle korunduğundan yaşanabilecek bir saldırıda verilerinizin çalınma ihtimali yok denecek kadar düşüktür.

Bulut Yedeklemeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Fiziksel depolama birimleriyle gerçekleşen geleneksel yedekleme yöntemlerinden, bulut yedeklemeye geçişin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin temelini oluşturan sorunlar ; veri yönetim sorunları ve veri kaybı sorunları başlığı altında iki gruba ayrılmaktadır.

Veri Yönetim Sorunları

  • Veri kritikliği: Siber saldırı riski bulunan sistemlerdeki kritik verilerin güvenliğini almak adına bulut yedekleme tercih edilmektedir.
  • Veri büyümesi: Zamanla artan veri boyutunun depolama birimine göre yetersiz kalması durumunda bulut yedeklemesi yapılarak mevcut veriler saklanmaktadır.
  • Veri kaynak çeşitliliği: Çeşitli kaynaklardan elde edilen verilerin sisteme zarar vermesi riskine karşı sistem geri yüklemesi bulut yedeklemeden kolay ve hızlı şekilde sağlanmaktadır.

Veri Kaybı Sorunları

  • Donanım ve yazılım hataları: Donanımsal ya da yazılımsal sorunların cihaz verilerine zarar vermesi durumuna karşı bulut depolamadaki sistem yedeği hazır şekilde beklemektedir.
  • Altyapı sorunları: Elektrik kesintisi gibi altyapı arızalarının cihazı çalışamaz hale getirmesi durumunda bulut yedeklemeden geri yükleme mümkün kılınmaktadır.
  • İnsan hataları: Yapılan hatalı bir işlemden ötürü sistem üzerinden geri getirilemeyen veri kayıplarını telafi etmek için bulut üzerindeki yedeğe kolayca dönülmektedir.
  • Siber saldırılar: Siber saldırılar sonucu veri hırsızlığının yaşandığı durumlarda bulut yedeklemede bulunan sistem yedeğinden kaybolan verinin kurtarılması mümkün olmaktadır.
  • Doğal felaketler: Deprem ve sel gibi fiziksel cihazların zarar görebileceği doğal afetlerde kullanılmaz hale gelen cihazın verileri, bulut yedekleme kullanılarak farklı bir cihaza kurulabilmektedir.

Bulut yedekleme hizmeti, Tier 4 standardı ile donatılmış veri merkezi sayesinde en üst düzeyde koruma sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kullanım bazlı ücretlendirme de bulut veri depolama teknolojisinin avantajları arasında bulunmaktadır. Veeam bulut yedekleme altyapısının kullanıldığı bulut yedekleme çözümlerimizin detaylarını web sitemizden inceleyebilir, bize müşteri hizmetleri hattından ve sitemizdeki başvuru formu üzerinden ulaşabilirsiniz.


Kaynak: Güzel Hosting