Sizi Arayalım

Büyük veri, düzenli düzensiz farketmeksizin her yeni günde yapılan çalışmaların işleyişlerini son derece zorlaştıran kaotik verilerin tamamını kapsar. Aynı zamanda büyük verilerin doğru analizleri daha doğru bir yol haritası ve strateji geliştirilmesine de olanak sağlar.

Büyük veri teriminin nispeten yeni olduğu zamanlarda, analizlerin sonuçlanması için büyük bilgilerin toplanması ve depolanması çok uzun zaman almaktaydı. Konsept, endüstri analisti Doug Laney, "Büyük Veri"yi 3V olarak tanımladığı 2000’li yıllarda büyük bir ivme kazandı. 3V, İngilizce volume (hacim), velocity (hız) ve variety (çeşitlilik) kelimelerinden meydana gelmektedir.

Global seviyede üretilen ve depolanan bilginin miktarı hayal edilemeyecek kadar çoktur ve her gün büyümektedir. Bu da henüz çok az bir kısmı analiz edilmiş iş bilgilerinden kritik görüşler sağlamadaki potansiyelin daha da büyük olduğunu gösteriyor. Peki firmaların büyük verileri işleyip doğru bir yol haritası izlemeleri ne kadar mümkündür?

Büyük veri güçlü analizlerle birleştiğinde işle alakalı şunlar gerçekleştirilebilir:

> Gerçek zamanlı hata ve sorunların temel nedenlerini belirleme.

> Müşterilerin satın alma alışkanlıklarına dayanarak satış amaçlı kuponlar üretme.

> Yeni portfolyoların risklerini tekrar hesaplama.

> İşleyişi etkilemeden önce yanlış davranışları tespit etme.

Büyük veri işleme faaliyetleri sonucunda, eğitimden endüstriye, sağlıktan finansa kadar birçok sektör ve bileşenleri yepyeni bir yol haritası çizebilmekte, firmaları için çok daha doğru bir yol haritası izleyebilmektedir. Şöyle ki; ne kadar çok bilgi birikimine sahip olursanız, işinizde o kadar doğru kararlar verebilirsiniz. Büyük verinin sizin işiniz için verimliliğindeki son adım büyük veri ve analizlerinde maksimum şekilde yararlanmanıza yardım edecek teknolojileri araştırmaktır. Gereken teknolojileri şu şekilde sıralayabiliriz.

> Ucuz aşırı depolama

> Daha hızlı işlemci

> Bütçeye uygun açık kaynaklar Hadoop gibi dağıtılmış büyük bilgi platformları

> Paralel işleme, toplanma, MPP, görselleştirme, büyük şebekeler, yüksek bağlantı ve verimli tamamlanmış işler

> Bulut bilgisayar ve diğer esnek kaynak paylaştırma düzenlemeleri

Büyük verilerin analizi, doğru strateji için ve daha rasyonel yol haritaları için son derece büyük bir önem arz etmektedir.


Kaynak: Endüstri 4.0