Sizi Arayalım

Çalışanların %80’i maaş zammı yerine ek faydaları tercih etmektedir. Bu yazıda, ekibinize daha esnek haklar ve ikramiyeler sunmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucuna yer vereceğiz.

Günümüzde iş arayanlar, bir işi kabul etmeden önce birçok faktörü göz önünde bulundurur ve kimi işverenlerin düşüncesinin aksine maaş bu listenin başında yer almaz. Aslında, son verilere göre, çalışanların %60’ı bir iş teklifini kabul ederken öncelikle yan haklara ve ikramiyelere bakmaktadır ve çalışanların %80’i maaş zammı yerine bu ek faydaları seçmektedir.

İş arayanların taleplerini fark eden kimi işverenler, çalışanların kendi seçimlerini yapmasına izin vererek, yan haklar konusunda yaratıcı davranmaktadır. Aşağıda, esnek ikramiyelere ve yan haklara ilişkin birkaç örneği ve her birinin faydalarını bulabilirsiniz.

 

1. Puan veya Bütçe Bazlı İkramiyeler

Çalışan yan haklarının anlamı her çalışan için aynı değildir. İşletmeniz; sağlık, bonus yapısı ve diğer büyük yan haklar için standart seçenekler sunmakta olsa da daha küçük ek faydalar ile esnek olmak önemlidir. Özellikle bir şirket sadece bunu yapmaktadır: New York merkezli bir halka ilişkiler ajansı olan N6A. N6A’nın Pace Points adlı programı aracılığıyla çalışanlar ücretsiz bakkaliye ürünleri, ücretsiz toplu taşıma, tatil paketi, yıllık spor salonu üyeliği, konser bileti gibi avantajlar için puanlarını kullanabilmektedir. (Puanlar; bireysel, grup ve şirket çapında başarılarla kazanılabilir.)

 

Yani, işletmeniz puan bazlı bir sistem oluşturarak ya da çalışan ikramiyeleri için bir bütçe oluşturarak benzer bir yaklaşım benimseyebilir. Çalışanlarınızın beklentilerine göre sunacağınız faydaları da farklılaştırabilirsiniz. Kişisel gelişim kursları, tatil hediyeleri gibi.

 

2. Teknolojiye Yönelik Harcama Hesabı

İşverenlerin çalışanlara bilgisayarlar ve diğer temel ofis malzemeleri sağlaması standarttır. Fakat, bireye ve role bağlı olarak çalışanlarınız üretkenliğe ilişkin farklı araçlara ihtiyaç duyabilir. Örneğin, bir çalışan verimlilik için gürültü engelleyici kulaklıklara ihtiyaç duyarken başka bir çalışan projeleri daha verimli şekilde tamamlamak için ikinci bir monitöre ihtiyaç duyabilir.

Çalışanlara işe başladıklarında belirli bir teknoloji bütçesi sunmayı düşünmelisiniz fakat her çalışanın kendi aracını seçmesine de izin vermelisiniz. Bu, sadece çalışanlarınızın verimine katkıda bulunmayacak ve aynı zamanda çalışanlarınıza nasıl yatırım yaptığınızı gösteren kariyer sitenizde ve iş tanımlarınızda yayınlanacak harika bir işe alım aracı da olacaktır.

 

3. Sağlık Seçenekleri

Çalışan sağlığı programlarının artan verimlilik, daha az devamsızlık, artan çalışan morali dahil olmak üzere birçok faydası mevcuttur. Fakat söz konusu sağlık programları olduğunda her çalışan aynı yan hakları istemeyebilir. Bir çalışan indirimli spor salonu üyeliği isterken, başka bir çalışan sağlıklı öğle yemeği seçenekleri isteyebilir.

 

Teknoloji bütçesinde olduğu gibi; çalışanlara spor salonu üyeliği, sağlıklı öğle yemeği seçenekleri, şirket içi spor takımları, indirimli bisiklet kiralama gibi farklı sağlıklı yaşam seçenekleri içeren bir menü sunmayı düşünmelisiniz. Kendi sağlık haklarını seçme şansı tanındığında çalışanlar, genel sağlık ve verimliliklerine en iyi şekilde yarayacak olanları tercih edebilirler.

 

4. Esnek Tatiller

İşverenlerin çoğu her yıl standart günlerde tatil olanağı sunmaktadırlar. Yenilikçi şirketler için bir fayda, herhangi bir genel tatil imkanına ek olarak esnek tatil seçenekleridir. Örneğin, bir çalışan doğum gününde veya onun için anlamlı olan başka bir özel günde tatil yapmayı tercih edebilir.

Günümüzün işgücü her gün daha fazla çeşitlenmektedir. Bu nedenle, esnek tatiller sunmak, ekibinizin farklı inançlar, kültürel geçmişler ve değerler arasındaki en iyi yetenekleri çekmesine yardımcı olabilir. Harvard Business Review’un bir çalışmasına göre, daha çeşitli (diverse) işgücü, yaratıcılığın artmasını ve karar vermenin hızlanmasını sağlıyor.

Günümüzün rekabetçi iş piyasasında, işverenlerin üst düzey yetenekleri çekmek için ekstra adımlar atması gerekmektedir. Çalışanlara kendi ek faydalarını seçme şansı vererek, çalışanların ilgisini çekme konusunda piyasadaki rekabette öne geçebilirsiniz.Kaynak: Inc.com