Sizi Arayalım

Dijital İkiz Nedir?

6.03.2020

"Dijital İkizler", fiziksel verilerin dijital verilere dönüşümünün mükemmel bir örneği olup Endüstri 4.0 vizyonunun ve Endüstriyel İnternetin anahtarıdır.

Dijital dönüşüm, son yıllarda hayatımızın çoğu alanında tanık olduğumuz ve toplumlarımızda derin değişiklikler yaratan bir gelişmedir. Veri veya işlemleri takip etme, işbirliği yapma ve iletişim kurma şekli de dijital teknoloji ile değiştirilip geliştirilmektedir. Önceki dijitalleştirme dalgaları; kayıtlar ve iletişimler için sayısallaştırma sürecini, yazılı metinlerini, ödeme çeklerini sayısal nesnelere dönüştürmekteydi ve bu hayatımızda kalıcı ürünler bırakan bir dijitalleşme sonucu olarak görülmemekteydi. Günümüzde nesneleri dijitalleştirme konusunda da, dijitalleşen nesneler kaybolmamakta, var olmaya ve çalışmaya devam etmektedir. Bu nedenle, bu yeni dijital dalga dalında yeni nesil teknolojilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu, dijital nesneleri fiziksel nesnelerle eşleştiren dinamik, öğrenen ve etkileşimli bir teknolojidir.

Ayrıca Nesnelerin İnterneti de dijital ikiz teknolojisini fiziksel özelliklerimizi bütünüyle yansıtan gerçek bir ikiz haline getirmek için gereken verileri oluşturarak, dijital ikiz modelini üretme konusunda yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, bugün dijital ikizlerin ağırlıklı olarak Nesnelerin İnterneti’nde, mühendislik ve imalatta kullanıldığı görülmektedir. Uçak motorlarına veya IoT özellikli endüstriyel robotlar gibi daha karmaşık ve teknoloji yoğun fiziksel varlıkları içeren ürünler incelendiğinde neden dijital bir ikiz yaratma gereksinimi duyulduğu anlaşılmaktadır. Gerçek hayatta test etmenin maliyetli ve zor olduğu kompleks ürünlerden elde edilen verilerle oluşturulmuş bir dijital ikiz üzerinde testler yapmak, ürünü fiziksel dünyaya sunmadan önce kolay yoldan deneme olanağı sağlamaktadır.

Dijital İkizlerin Yaratacağı Faydalar

  • Gerçek koşullar test edilecek. Fiziksel dünyada elde edilen veriler sanal ortamlarda test edilmesinin yanı sıra bir parçanın fiziksel koşullardaki durumunu analiz etmek mümkün olacak.
  • Değişikliklere hızlı yanıt verilecek. Fiziksel koşullardaki değişiklikler anlık olarak analiz edileceğinden dolayı alınacak kararların ne gibi sonuçlar doğuracağı önceden görülebilecek. Bu sayede ise geleceğe yönelik planlamalarda en verimli seçenek tercih edilebilecek.
  • Dijitalleşme dönüşümü hızlandıracak. Dijital ikiz konseptinin kurulması için şirketlerin istihdam ve ekipmanlar bütçeleri yeniden şekillenecek. Teknisyenler veya basınç göstergeleri gibi geleneksel yöntemler, iş süreçlerinde daha az kullanılacak. Bu da dijital dönüşümü hızlandıracak.

Kısacası gelecekte Dijital İkizler’in hayatımızda önemli bir alanı kaplayacağı öngörülebilir bir gerçektir.


Kaynak: Hürriyet, Wikipedia