Sizi Arayalım

e-Dönüşüm, pek çok sektör gibi ticaret sektörünün de dijitalleşme yolculuğuna katılmasını sağladı. Ticaret sektörü için bu dijital dönüşüm, faturaların e-belge olarak hazırlanabilmesinden elektronik ödeme seçeneklerine kadar sayısız avantaj barındırıyor.

Özellikle e-ticaret sektöründe e-fatura kullanılması, işletmenin yanı sıra tüketicinin de birtakım avantajlar elde etmesini destekledi. Peki, e-faturanın e-ticaret sektörüne katkısı nelerdir? Gelin, e-ticaret sektöründe e-fatura kullanmanın tüketici ve işletme için avantajlarını inceleyelim.

e-Fatura Uygulamaları Işletmelere Kolaylık Sağlarken Tüketicilere de Birçok Avantaj Sunuyor

e-Ticaret Sektörü İçin e-Fatura Avantajları

e-Fatura kullanımı, her iki taraf için ayrı avantajlar sunmakla birlikte ortak paydada buluşan faydalar da sağlar. Örneğin manuel olan fatura ve ödeme takibinin e-fatura aracılığıyla hızlanması, işletme ve tüketicinin ilgili işlere ayıracağı süreyi oldukça kısaltır. Bu sayede firma çalışanları diğer görevlerine daha fazla vakit ayırabilir hâle gelir.

Bunun yanı sıra e-faturanın güvenlik önlemleri, fatura üzerinde değişiklik yapma ve fatura verilerine izinsiz bir şekilde ulaşmayı engeller. Böylece fatura aracılığıyla dolandırıcılık riski azalır. 

İşletmeler İçin e-Fatura Avantajları

e-Ticarette işletmeler için e-fatura kullanmanın pek çok avantajı bulunur. Bu avantajlardan bazıları:

·      Nakit Akışı Daha Düzenli Hâle Gelir

Tedarik sürecinde müşteriye çok hızlı bir şekilde iletilen e-fatura sayesinde tahsilat işlemleri daha pratik hâle gelir. Bu da nakit transferlerinin daha düzenli işlemesine olanak tanır. İşletmenin nakit akışı düzenli oldukça yıllık bütçe planlamaları, sermaye ve nakit yönetimi gibi faaliyetlerinde de iyileşme ve gelişme yaşanır.

·      Hata Payı Azalır

e-Fatura sistemlerinde gelişmiş doğrulama sistemleri ve yerleşik veri doğrulama aracılığıyla hata payı minimum düzeye indirilir. Müşteriye ait bilgiler, tutar, KDV oranı gibi verilerin otomatik bir şekilde fatura üzerine işlenmesi, manuel uygulamalara kıyasla oldukça düşük bir hata payına sahiptir. Doğru ve tutarlı bilgilerle fatura kesilmesi, muhasebeden ürün teslimatına kadar pek çok süreci iyileştirir. 

·      Fatura Takibi ve Arşivleme Kolaylaşır

e-Fatura sistemi, faturalarının kayıt altına alınıp arşivlenmesini sağlar. Böylece işletmeler, hem güncel hem geçmiş faturaların kontrolünü ve ödeme takibini daha kolay bir şekilde yapabilir. Ayrıca faturaların dijital bir şekilde arşivlenmesi, e-fatura saklama zorunluğu gibi yasal gereklilikleri yerine getirirken alandan tasarruf edilmesini ve fatura kaybı yaşanmasını önler.

·      İşletmenin Maliyetleri Azalır

Geleneksel faturalardaki malzeme, işçilik, baskı ve postalama maliyeti e-faturada tüm fiziksel aşamalar elektronikleştirildiği için tamamen ortadan kalkar. Manuel süreci takip etme gerekliliği nedeniyle ortaya çıkan operasyonel maliyetler de bu dijital dönüşüm sayesinde azalır.

Şimdi bir de tüketiciler için e-faturanın avantajlarını inceleyelim.

Tüketiciler İçin e-Fatura Avantajları

e-Ticarette tüketiciler için e-fatura kullanmanın faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

·      Veri Güvenliği Sağlanır

e-Fatura sistemlerinde veri güvenliğinin sağlanması için pek çok güvenlik önlemi alınmıştır. Bu önlemler yalnızca yetkili kişilerin sisteme giriş yapabilmesine olanak tanır. Böylece faturanız ve faturanızda yer alan kişisel bilgilerinizin üçüncü şahısların eline geçme ihtimali ortadan kalkmış olur. 

·      Faturalar Daha Güvenli Şekilde Saklanır

Dijital dönüşüm sayesinde faturalar elektronik ortamda tutulur. Böylece kaybolma, yırtılma gibi riskler minimum düzeye iner ve faturalar çok daha güvenli şekilde saklanabilir.

·      Faturaya Erişim Çok Daha Kolaydır

e-Faturalar, elektronik ortamda belirli bir süre boyunca saklandığı için tüketici ihtiyaç hâlinde bu faturaya kolayca ulaşabilir. Bu da faturaların kaybolma riskini ortadan kaldırır. 

Siz de e-ticaret alanında faaliyet gösteren bir firmaya sahipseniz dijital dönüşümün sayısız avantajından yararlanmak için e-faturaya geçiş yapabilirsiniz. Bu dijital dönüşüme uyum sağlayarak muhasebeden operasyona kadar pek çok departmanın işleyişine hız katabilirsiniz. Ayrıca kâğıt kullanımının da önüne geçerek yeşil bir şirket olma yolunda ilerleyebilir, sürdürülebilirliğe katkı sağlayabilirsiniz. e-Fatura sistemi hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.