Sizi Arayalım

Dünya çapında masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışları 2012 yılından bu yana sürekli azalıyor. Fakat daralan pazardaki en büyük kayıp küçük şirketlerin oldu. Dell, HP ve Lenovo gibi piyasanın büyük oyuncularının bilgisayar satışları nispeten istikrarlı seyretti.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarı, mobil cihaz patlamasından bu yana yavaş ve istikrarlı bir düşüş yaşadı fakat en büyük bilgisayar satıcıları bu düşüşten düşündüğünüz gibi büyük bir zarar görmedi.Dünya çapındaki bilgisayar sevkiyatları hakkında yayınlanan Gartner raporuna göre, 2018 yılının ilk çeyreğinde 61,7 milyon bilgisayar sevkiyatı yapıldı. Bu, 2017 yılının ilk çeyreğine göre %1.4’lük bir düşüş ve 2012’nin ikinci çeyreğinden bu yana satışlarda üst üste 14 çeyrekte düşüş yaşanması anlamına geliyor. Ancak, bilgisayar satışları sürekli azalmış olsa da en tepedeki üreticiler nispeten istikrarlı bir seyir sürdürdüler. Hatta bazıları (Lenovo gibi) daha da ileriye giderek satışlarını artırdı.

Sektör büyük ölçüde küçülmüş olsa da, dünyanın en büyük üç tedarikçisi olan HP, Lenovo ve Dell 2017 yılının birinci çeyreğindeki global bilgisayar sevkiyatının %54,5’ini oluşturuyorken 2018 yılının birinci çeyreğinde 56,9’unu oluşturdu. Dell’in satışları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %6,5 arttı. 2012 yılının başlarından bu yana bu üç büyük üretici oldukça tutarlı dalgalanmalar yaşadı (birinci çeyrekte düşüşler, dördüncü çeyrekte yükselmeler) fakat nispeten istikrarlı bir şekilde satışlarını sürdürdü. Çok daha küçük bir piyasa payına sahip olan Asus da aynı şekilde ilerledi - çeyrek bazında yaklaşık 4 ila 5,5 milyon arasında sevkiyat gerçekleştirdi.cDiğer herkes ise düşüşte olan pazarı oluşturuyor. Acer satışları 2012’den bu yana yarı yarıya düştü. 2012 yılının ikinci çeyreğinde 9,74 milyonken, 2012 yılının ilk çeyreğinde 3,83 adet oldu. Daha da önemlisi, büyük satıcıların dışındaki piyasa buharlaştı. Apple, Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo ve Toshiba’nın dışında sektörün geri kalanı büyük düşüş yaşadı; 2011 yılının üçüncü çeyreğinde 40,68 milyon adet olan satışlar, 2018 yılının ilk çeyreğinde 14,61 milyona geriledi. Piyasadaki küçülme devam ederken, küçük şirketlerin kar etme ihtimali giderek azalıyor.


Kaynak: PCMag