Sizi Arayalım

Güvenlik duvarı (firewall), iç ve dış trafiği denetlememizi sağlayan bir cihazdır. Bu duvar sayesinde bilgisayarımızdaki yazılımlar bizim iznimiz dışında bilgi vermez. Yani bilgisayardan internete doğru bilgi alışverişinin iznimiz dışına çıkmasını engellenmiş olur.

Yıllar içinde gelişen, gittikçe daha karmaşık hale gelen ve trafiğin geçmesine izin verilip verilmeyeceğini belirlerken daha fazla parametre göz önünde bulunduran birkaç çeşit güvenlik duvarı vardır. Güvenlik duvarları paket filtreleri olarak başladı, ancak en yenisi çok daha fazlasını yaptı.

Başlangıçta güvenilir ve güvenilmeyen ağlar arasındaki sınırlara yerleştirilmiş olan güvenlik duvarları artık veri merkezleri gibi ağların iç bölümlerini diğer kuruluşların ağ bölümlerinden korumak için kullanılmaktadır .

Güvenlik duvarlarının önemli bir güvenlik koruması olduğunu duymuşsunuzdur, ancak bunun neden olduğunu biliyor musunuz? TV şovlarında, filmlerde ve diğer popüler medya türlerinde güvenlik duvarlarına yapılan atıflar herhangi bir gösterge değilse, pek çok insan bilmez.

Güvenlik duvarı, bir bilgisayar (veya yerel ağ) ile başka bir ağın (İnternet gibi) arasına girerek gelen ve giden ağ trafiğini kontrol eder. Bir güvenlik duvarı olmadan her şey yolunda gider. Bir güvenlik duvarı ile güvenlik duvarının kuralları, hangi trafiğe izin verildiğini ve hangilerinin izin verilmediğini belirler.

Genellikle tek tek satıcılar tarafından oluşturulan cihazlar olarak dağıtılırlar, ancak müşterilerin kendi donanımlarına yükledikleri yazılım olan sanal cihazlar olarak da satın alınabilirler.Kaynak: networkworld.com