Sizi Arayalım

Siber Güvenlik kavramı; hem ülke, hem toplum, hem de birey olarak nasıl bir tehditle karşı karşıya olduğumuzu çok açık bir şekilde göstermektedir. Son yıllarda işlenen siber suçlar incelendiğinde, durumun ciddiyeti ortadadır. Bu tehditle başa çıkabilmek için siber saldırıları erken ikaz sistemleriyle belirleyebilmek, belirlenen bu tehditleri de tanımlayıp tasnif edebilmek, tasnif edilen tehditlerle mücadele edebilmek ve tüm bu işlemleri yaparken sistemleri de koruma altına alabilmek gerekmektedir. Bu noktada büyük şirketlerin veya kurumların kendilerine ait bilgileri koruyabilmesi için yetkin siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle kurumlar, dijital iş modellerine yöneldikçe organizasyonlar, ortaklar ve müşteriler arasında gittikçe daha fazla veri paylaşımı gerçekleşmektedir. Günümüzün birbirleriyle bağlantılı ekosistemlerinin yaşam kaynağı olan dijital bilgi, kurumlar ve bilgi güvenliğini tehdit eden aktörler için gittikçe daha değerli hale gelmektedir. Dolayısıyla günümüzde gerek bireyler gerek kurumlar gerekse devletler her geçen gün daha karmaşık ve çok boyutlu hale gelen siber tehditlere açık durumdadır.

Peki kurumlar için siber güvenlik hizmeti almak neden önemlidir?

Veri Kaybı Önlenir

Siber Güvenlik hizmeti ile, kötü niyetli IP’ler ve domain alanları ile iletişim girişimlerini izlenebilir, çalışanlara yapılabilecek olası phishing saldırıları algılanabilir. Bu verilerin toplanıp analiz edilmesi olası aynı durumlar için önlem niteliği oluşturabilmektedir.

Veri İhlalleri Tespit Edilir

Gerçekleşmiş veya gerçekleşmekte olan bir veri ihlali ne kadar erken tespit edilebilirse, kurum üzerindeki zararlı etkisi de o kadar az olacaktır. Veri ihlalleri ve sızıntıların tespiti hem maddi açıdan yaşanacak kayıplar için, hem de kurumun saygınlık kaybetmemesi için bir önlem niteliği taşımaktadır.

Tehdit Analizi

Tehdit analizi, gerekli savunma mekanizmaları ve alınabilecek önlemler hakkında fikir vermektedir. Bu analiz, daha önce yapılmış saldırılar veya gerçekleşmeden önce tespit edilmiş saldırılar üzerinden gerçekleşmektedir. Amaç saldırganların teknik, taktik ve prosedürlerini anlamak, tehdit oluşturabilecek noktalara doğru çözüm önerilerini getirebilmeye yardımcı olmaktadır.

Tehdit İstihbarat Paylaşımı

Tehdit istihbaratı paylaşımı kurumların elde ettikleri tehditsel verileri diğer kurumlarla paylaşması anlamına gelmektedir. Hedeflenen saldırılara karşı kullanılan önlemlerin geliştirilmesine yardımcı olması açısından önemlidir. Gerçekleşmekte olan tehditlerle bireysel olarak savaşmak neredeyse imkansızdır ve topluluklar arası bilgi paylaşımı hayati önem taşımaktadır.

Ayrıca siber saldırı öncesinde, sırasında ve sonrasında gerçekleştirilen hizmetler ile kurumunuza tam anlamıyla detaylı ve önemli bir güvenlik hizmeti sağlayabilirsiniz.

İşNet’in Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (Security Operation Center – SOC), bilgisayar ve iletişim altyapısında oluşabilecek siber güvenlik tehditlerini tespit etmek, değerlendirmek, önlemek, karşılık vermek ve aynı zamanda regülasyon uyumluluğunu sağlamak amacıyla 7/24 hizmet sağlıyor. Siber istihbarat programı sayesinde, güncel tehditlere müdahale süresi azalıyor, şirketinizin ağ güvenliğini en üst seviyeye taşınıyor. Hizmetimizden yararlanabilmek için hemen başvurun


Kaynak: Batman Üniversitesi, Hürriyet Gazetesi