Sizi Arayalım
işnet
EN
Mali Mühür ve e-İmza Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Dijital dönüşümle birlikte hayatımızın her alanında olduğu gibi, mali işlemlerde de dijitalleşme ön plana çıkıyor. Bu bağlamda, e-Fatura kullanımı yaygınlaşıyor ve bu da beraberinde mali mühür ve e-imza gibi kavramları getiriyor. Peki, mali mühür ve e-imza nedir? Neden kullanılır? Nasıl başvuru yapılır?

Bu yazımızda, mali mühür ve e-imza hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Mali mühür ve e-imza, e-dönüşüm ve e-Fatura süreçlerinde önemli rol oynayan araçlardır. Bu araçlar sayesinde elektronik belgeler güvenli ve kolay bir şekilde imzalanabilir ve iş süreçleri hızlanabilir.

Mali Mühür Nedir?

Mali mühür, GİB tarafından belirlenen e-belgeleri imzalamada kullanılan bir dijital sertifikadır ve tüzel kişilerin elektronik ortamda belgeleri imzalamalarına ve onaylamalarına olanak sağlar. Vergi Usul Kanunu'na göre e-Fatura kullanmak zorunlu olan işletmeler, mali mühür kullanmak zorundadır. Mali mühür, USB bellek şeklindedir ve yetkili kamu sertifikasyon kuruluşları tarafından verilmektedir.

e-İmza Nedir?

e-İmza, gerçek kişilere verilir ve mali mühürden farklı olarak her türlü elektronik belgeyi imzalamak için kullanılabilir.

Mali Mühür ve e-İmza Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Mali mühür tüzel ve şahıs firmalarına, e-imza ise şahıs firmalarına verilir.
  • Mali mühür, e-belge imzalamak için kullanılırken, e-imza her türlü elektronik belgeyi imzalamak için kullanılabilir.

Mali Mühür ve e-İmza Nasıl Alınır?

Mali mühür ve e-imza almak için yetkili kuruluşlardan birine başvuru yapmanız gerekmektedir. Mali mühür için Kamu Sertifikasyon Merkezi'ne, e-imza için yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından birine başvuru yapabilirsiniz.

İşNet’te Mali Mühür ve e-İmza Kullanarak e-Fatura Geçişinizi Kolayca Tamamlayabilirsiniz!

e-Fatura mükellefiyet başvurusu sırasında kullandığınız mali mühür ve e-imza ile İşNet e-Fatura mükellefi olmak çok kolay. İşNet e-Dönüşüm Sözleşmesi'ni doldurduktan sonra mali mühür ve e-imzanızı bilgisayarınıza takarak sözleşmeyi onaylayabilir ve dakikalar içinde e-Fatura hizmeti aktivasyonunu yapabilirsiniz.

Sezil Gürdal

İşNet e-Dönüşüm Ürünleri Uzmanı