Sizi Arayalım

TrustRank, Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanan ve spama karşı mücadelede kullanılan bir link analiz tekniğidir. Spam olan web sayfalarının yarı otomatik bir şekilde belirlenmesidir.

Günümüzde birçok web sayfası ticari nedenlerle arama motoru sonuçlarında yükselmek istemekte ve bunun için spam tekniklerini kullanmaktadır. Her sayfanın insan editörler tarafından incelenmesi çok zor olduğundan, bazı güvenilir sayfalar işaretlenir ve ondan alınan link çıkışlarındaki sitelere puanlar verilir.

Çalışma Sistemi Nasıldır?

TrustRank ile editörler tarafından birinci derecede güvenilen siteler işaretlenir. Bu sitelere kök site denir ve bu siteden yapılan çıkışlarla diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Örneğin, kök dizinden alınan birincil çıkış 100 puanındayken 100 puanlık siteden alınan çıkış link çıkışı 90 puan değerindedir.

TrustRank değeri nasıl yükseltilir?

Öncelikle sitenizin genelinden SSL kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. İçeriklerinizin ve görsellerinizin özgün olması da önemlidir. Hiçbir şekilde kopyala-yapıştır mantığı ile ürün ve görsel eklemeyerek ve sitenizden dışarıya link çıkışı yapmayarak dışarıdan aldığınız tüm linkleri dikkatli şekilde analiz ederek seçmeniz gerekmektedir.

Alan adınızın kayıt tarihi, ne kadar süreden beri aktif olduğu, ne kadar süre daha aktif kalacağı (en az 5 sene olmasına dikkat edilmelidir), sitenizin nasıl kodlandığı ve kodlama kalitesi, trafiğinin sosyal mecralardan daimi gelişi ve benzer her şey TrustRank değerinizi yükseltmeye yardımcı olur.

TrustRank tek başına etkili bir metod değildir. TrustRank konusunda siteniz harika bir konumda olmasına rağmen yetersiz SEO yapılanması varsa bu değerin sizin için bir şey ifade etmediğini de hatırlamanız gerekmektedir.