Sizi Arayalım

Evden çalışmak artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Uzun zamandır iş dünyasındaki en güçlü trendlerden biri olan homeoffice çalışma düzeni şimdilerde çok daha büyük bir gereklilik arz ediyor. Bu yazımızda homeoffice çalışanlar için verimliliği artıracak önerilerden bahsedeceğiz.

Kişiselleştirilmiş Çalışma Alanı

Evden çalışmanın en önemli kurallarından biri çalışma alanıdır. Tıpkı ofisinizde olduğu gibi kişiselleştirilmiş bir alan kurmanız hem iş veriminizi artıracak hem de sizi işte gibi hissettirerek dikkatinizi işinize kanalize etmenize fayda sağlayacaktır.

Olmazsa Olmazımız, İş Planımız

Gün içerisinde birbirinden farklı değerlendirmeler sonucunda iş biriktikçe birikiyor ve evden çalışma dezavantajlı bir alana dönüşebiliyor. Bu yüzden çalışmaya başlamadan önce iş yoğunluğumuza ve önem arz eden meselelere göre iş planımızı bir liste halinde çıkarıp tek bir işe yoğunlaşarak ilerlemek hem kolaylık sağlayacak hem de veriminizi artıracaktır.

İş Kıyafetlerimiz Hazır mı?

Birçoğumuz evde çalışırken daha rahat şeyler giymeyi tercih ederiz fakat yine de gündelik kıyafet seçimimiz iş verimliliğimizi artırıyor. Tıpkı işe gider gibi giyinmek en azından daha rahat kombinlerle işe hazırlanır gibi hazırlanmak iş verimimizi son derece artırmaktadır. Böylelikle zihnen de kendimizi işimize daha hazır hissedebiliriz.

Küçük Molalarla Verimli Olduğumuz Saati Keşfedelim

Mesai demek kesintisiz bir çalışma anlamına gelmemektedir. Biyolojik saat, mesai saatlerinden çok daha önemlidir. Yapılan araştırmalar home office çalışanların biyolojik saatlerini keşfetmelerinden dolayı iş verimliliğini artırdığını göstermektedir. Biz de çalışırken vereceğimiz kahve molalarıyla verimliliğimizi keşfedebiliriz. Şöyle ki; bir hedef koymak ve o hedefe ulaşınca kısa bir mola verip zihnimizi boşaltmak bir sonraki işe çok daha motive bir şekilde başlamamızı sağlayacaktır.

Yalnız Değiliz, İzoleyiz

Evden çalışanların yaşadığı bir başka zorluk da evde kendilerini yalnız hissetmeleri. Özellikle de içerisinde bulunduğumuz süreçte yalnız duygusu psikolojik bir alt yapıya sahiptir. Bu yüzden iş arkadaşlarımızla, belirli sıklıklarla yapacağımız video konferans görüşmeleri bu duygumuzu bir nebze de olsa azaltacaktır.

Adaptasyonu Sağlamak

Gün boyu ekran başında kalmadan ara ara kalkmak iyi olabilir. Araştırmalar, gün boyunca sık ve kısa aralar almanın az ve uzun aralardan daha yararlı olduğunu gösteriyor. Evden çalışma sistemini benimseyenlerin büyük bölümü Pomodoro Teknik denen yöntemi benimsiyor. Buna göre; iş gününü 25 dakika çalışma ve 5 dakika ara alma şeklinde düzenlemek gerekir. Ara ara masa başından kalkmak, çalışma motivasyonunu ve yaratıcılığı arttırıyor.

Bu rutinleri ve önerileri sağlayarak siz de evden çalışırken iş veriminizi artırabilirsiniz. Yakın gelecekte iş dünyasının ofissiz bir geleceğe dönüşebilme ihtimalini, kendimizi evden çalışma disiplinlerine adapte etmemiz gerektiği gerçeğine ikna etmek için de önemli bir gelişme olarak yorumlayabiliriz. İyi çalışmalar diliyoruz.