Sizi Arayalım

Veri yedekleme, günümüz siber dünyasında son derece önemli bir yere sahiptir. Öyle ki; yedeklenmeyen verilerin kaybı milyonlara varan bir ekonomik kayıpla ve sektörde güçlü bir itibar kaybıyla sonuçlanmaktadır.

Sanal asistanlar, bulut servisleri, kritik iş uygulamaları gibi birçok servis ve platform kurumların ve bireysel kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında. Bu uygulamalarda yaşanacak en ufak bir kesintiye ise ne bireylerin ne de kurumların tahammülü var. Yakın zamanda dünya çapında hizmet veren bir sanal asistan, kesintiye uğrayarak milyonlarca insanın sorularını yanıtsız bırakmak zorunda kaldı. Tüketici beklentilerini karşılayamayan bu kurum; hem ekonomik olarak büyük bir zarara uğradı, hem de müşterileri üzerindeki güvenini kaybetti. Veri kaybı sonucu olarak yaşanan ekonomik kayıplara göz atmak gerekirse; bugüne kadar sistem kesintisi nedeniyle ortaya çıkan en büyük zarar 26 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Her işletme, bu boyutta kayıplar yaşamasa da sistem çalışmadığında, küçük bir işletme için ortalama 8 bin dolar, büyük bir kurumda ise ortalama 700 bin dolarlık kayıp yaşanabiliyor. 7/24 çalışma sisteminin geniş bir uygulama ağına ulaştığı bugünlerde; sanal asistanların, e-ticaretin ve online oyunların son derece büyük bir ilgi görüyor. Dolayısıyla tüketiciler her sistemin sürekli çalışır durumda ve erişilebilir olmasını istiyor. Eğer bir web sitesi ya da uygulama içerisinde sunucu erişimi kesilirse, o tüketiciyi sonsuza dek kaybetme ihtimali ortaya çıkıyor. Dünyanın en iyi sistemlerinde bile aksaklık yaşanabiliyor. Fakat önemli olan bu aksaklıkla ve mevcut krizle doğru ve hızlı bir şekilde mücadele edebilmekte. Bu sebeple ana sisteme yapılan yatırım ne kadar büyük olursa olsun, uygun bir yedekleme altyapısı gerekiyor. Böylece hem yedekli altyapılar hem de yedeği alınan veriler sayesinde, yaşanan kesintiler kullanıcılara hiç yansımadan ortadan kaldırılabiliyor. Göz ardı edilmemesi gereken önemli bir nokta da doğal afetler. Çok sık olmadığı için gör ardı edilen doğal afetlerin bugüne kadar dünya ekonomisine zararı 2,5 trilyon doları aştı. Özellikle de ülkemiz gibi deprem kuşağında olan bir ülkede iyi bir yedekleme ve hızlı kurtarma süresi büyük önem taşıyor.

Tüm bu veriler ışığında veri yedekleme maliyetlerinin aslında bir yatırım değil; yapılan yatırımın bir gerekliliği olduğu gün gibi ortada. Bununla ilgili gerekli teknolojik tedbirlerin ve bulut bilişimin önemini tekrar hatırlatmak gerektiğini düşünüyoruz. İşleyişlerde herhangi bir aksaklık olmaksızın hızlıca tekrar veri kontrolünü sağlamak, gerek ekonomik kayıp gerekse itibar kaybı yaşamamak için veri yedeklemek; şirketlerin üzerinde durması gereken son derece önemli bir konudur.

Veeam Bulut Yedekleme ile sanal ve fiziksel sunucularınızı; uç birim cihazlarınızı İşNet veri merkezlerine güvenle yedekleyebilirsiniz. "İşNet Veeam Cloud Connect" altyapısı ile veri kayıplarını engelleyebilirsiniz.


Kaynak: Hosting Dergi