Sizi Arayalım
İşNet Kesintisiz Veri İletimi Desteğiyle Lider Petrol Ofisi’nin Gücüne Güç Katıyor

Türkiye akaryakıt, madeni yağlar ve kimyasallar pazarlarının lideri Petrol Ofisi, yakıt temininden müşteriye dağıtımına kadar uçtan uca veri iletişimini İşNet’in profesyonel ekibiyle kesintisiz ve güvenli bir şekilde yürütüyor.

Petrol Ofisi 77 yıllık geçmişiyle, bugün Türkiye’nin lider akaryakıt dağıtım şirketidir. 81 ilin tamamını kapsayan 1.700’ü aşkın yakıt istasyonuyla Petrol Ofisi, ülke çapında hizmet veren en yaygın perakende satış ağına sahip akaryakıt dağıtım şirketi kimliğini taşıyor.

Memleketin en uç noktalarına kadar hizmet götürmeyi ilke edinen Petrol Ofisi, aynı zamanda 1 madeni yağ fabrikası, 9 akaryakıt, 3 LPG dolum terminali, 20 havaalanı ikmal ünitesi ve yaklaşık 1 milyon metreküp depolama kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük üçüncü özel sektör şirketi konumunda bulunuyor. Petrol Ofisi; benzin, motorin, LPG, madeni yağ, jet yakıtı, fuel oil, gaz yağı gibi yakıtların kendi terminallerine teminini ve oradan da tüm Petrol Ofisi istasyonlarına dağıtımını zamanında, uluslararası standartlara ve yasal mevzuata uygun olarak, güvenli bir şekilde gerçekleştiriyor.

Ülkemizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt ürünlerinin tamamının, Avrupa Birliği standartlarına ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen teknik mevzuatlara uygun olması gerekiyor. Bu noktada, Petrol Ofisi de EPDK’ya bildirilmek üzere bayilerinin otomasyon sistemlerini ve sistem arıza durumlarını izleme, satış yapılan akaryakıt türünü içerecek şekilde tank ve bağlı oldukları pompa bilgilerini sorgulama, bayi stok hareketlerini tank bazında ve toplam olarak sorgulama, bayi pompa satış hareketlerini plaka, akaryakıt türü, miktar, fiyat bilgilerini içerecek şekilde sorgulama gibi tüm işlemleri gerçekleştirebileceği hızlı, güçlü, kesintisiz ve güvenilir veri iletimi altyapı sistemleri kullanıyor.

 

Mevzuatlara uygun veri iletimi

Müşterilerine ileri teknoloji kullanarak hizmet vermeyi öncelik olarak benimseyen Petrol Ofisi, teknoloji iş ortağı olarak İşNet’i seçti. Petrol Ofisi böylelikle uçtan uca yüksek veri iletimini sağlamış oluyor.

Yasal mevzuat gereği, istasyonlara dağıtılan ve satışı yapılan tüm akaryakıt bilgilerinin iletiminin her yarım saatte bir ve günde 48 kez EPDK’ya raporlanması gerekiyor. Veri iletimindeki herhangi bir gecikmenin kritik cezai yükümlülükleri bulunuyor. Bu nedenle İşNet’in sunduğu kesintisiz veri iletimi hizmeti büyük önem taşıyor.

2004 yılında başlayan Petrol Ofisi- İşNet iş birliği, bugün yeni teknolojilerle ve kurumun büyüme hedefleriyle paralel gelişerek devam ediyor.

Bugün, Petrol Ofisi’nin 1.700’ü aşkın istasyonu, uydu ve karasal hatlar üzerinden yedekli bir altyapıyla kesintisiz çalışıyor. Otomasyon sistemi içinde yakıt tanıma, mobil ödeme sistemleri gibi uygulamalar yer alıyor. Tüm istasyonlardan gelen veriler, kapalı devre ile Petrol Ofisi merkez sunucularına iletilerek buradan da EPDK’ ya raporlanıyor.

Ayrıca Petrol Ofisi istasyonlarının kamera görüntüleri anlık olarak Petrol Ofisi merkezine iletiliyor.

Petrol Ofisi merkez ve terminallerinde bulunan donanımların bakım ve işletimi de İşNet tarafından sağlanıyor.

 

Profesyonel ve yaygın servis ağıyla hızlı hizmet

Petrol Ofisi’nin veri iletiminde İşNet’i tercih etmesi, kritik ve önemli parametrelere dayanıyor.

  • İşNet’in Türkiye çapında yaygın servis ağı ve bölgelerde hazır cihaz stoğu sayesinde yeni kurulum taleplerinin çoğu zaman aynı gün içinde karşılanması,
  • Petrol Ofisi taleplerine uygun otomatik ve detaylı raporlaması,
  • 7/24 tüm Petrol Ofisi istasyon trafiğini izleme ve erken müdahale hizmeti sunması,
  • Petrol Ofisi’nin 1.700’ü aşkın istasyonunda çalışan ve sürekli güncel olması gereken projelerinin iletişim altyapısını başarı ile sunması özelliklerini sıralayabiliriz.

İşNet’in hem karasal, hem de uydu altyapısı ile hizmet sağlamasının sonucunda coğrafi kısıtlardan bağımsız bir erişim imkânı sunması, tıpkı Petrol Ofisi gibi 81 ilde hizmet noktasının olması ve ayrıca EPDK mevzuatına uygun tüm hizmet süreçlerini yerine getirmesi Petrol Ofisi’nin kendi sektöründe liderliğini sürdürmesine katkı sağlıyor.

 

BT HABER | 1195. Sayı