Sizi Arayalım
İşNet’ten Kadınların Kariyerlerini Destekleyen Gelişim Programı

Kadın çalışanlarının potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve kariyerlerini desteklemek amacıyla Eylül ayında tüm kadın çalışanlarını kapsayan ’Kadın Liderler Gelişim Programı’ başlattıklarını belirten İşNet Genel Müdür Yardımcısı Aytül Sepetci, kadın çalışanlarının yeteneklerini geliştirmeyi, kendilerini daha iyi ifade etmelerini ve iş dünyasindaki başarılarını artırmayı hedeflediklerini vurguluyor.

Kurumların uçtan uca tüm teknoloji altyapı ihtiyaçlarını karşılamak üzere kapsamlı ürün ve hizmet portföyüne sahip olan İşNet; siber güvenlik ve bulut bilişimin yanı sıra e-dönüşüm, ses, veri merkezi, internet, sanal ağ-VPN, uydu hizmetlerini her ölçekteki şirkete sunmaya devam ediyor. Yaptıkları yatırımlarla teknoloji altyapı hizmetlerindeki yetkinliklerini gün geçtikçe artırdıklarına dikkat çeken İşNet Genel Müdür Yardımcısı Aytül Sepetci ile kadın çalışan odaklı İK stratejileri hakkında konuştuk.

>Bize kısaca kendinizden ve şirketinizin sektördeki rolünden bahseder misiniz?

Ülkemizin köklü bankalarından Türkiye İş Bankası’nın iştiraki ve bilgi teknolojileri sektörünün öncülerinden İşNet’te Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Bilişim hizmetlerinin mümkün olduğu kadar tek bir hizmet sağlayıcıdan temin edilmesi ve merkezileşmesinin giderek artacağını öngörüyor, yaptığımız yatırımlarla teknoloji altyapı hizmetlerindeki yetkinliğimizi gün geçtikçe artırıyoruz.

“BLUUTY FİNANS HİZMETİMİZİ 2023’TE DEVREYE ALDIK”

>İşNet’in 2023 yılı faaliyetlerini, iş gündemini ve önümüzdeki dönemde hedeflerini anlatır mısınız?

2023 yılında finans sektöründeki değişiklikler, mevzuat gereklilikleri ve kurumların beklentileriyle ilintili olarak ödeme ve elektronik para kurumlarına özel finans topluluk bulutu altyapımız olan bluuty Finans hizmetimizi devreye aldık. Sunduğumuz altyapıların güvenliğini sağlayan siber güvenlik hizmetlerimizi de yönetilen hizmet olarak sağlıyoruz. Siber Güvenlik Operasyon Merkezimiz ile proaktif izleme ve müdahale hizmetleri sunuyoruz. Ayrıca SDWAN, DevOps, kurumsal iş uygulamaları gibi alanlarda yeni ürün geliştirme çalışmalarımız devam ederken; robotik süreç otomasyonu gibi güncel teknolojiler ile çalışma olanağı da sunarak dijital dönüşümünü tamamlamış şirketlere rekabet avantajı sağlıyoruz. Diğer yandan her daim sahada müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinleyip değerlendirerek, e-dönüşüm kapsamında hayatı kolaylaştıran güvenli ve esnek yeni çözümler sunmaya devam ediyoruz.

31 EĞİTİM İÇERİĞİ İLE 102 KADIN ÇALIŞANA ULAŞTI

>İnsan kaynakları politikanız cinsiyet eşitliği ilkesine göre nasıl şekilleniyor?

Kadın çalışanlarımızın potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve kariyerlerini desteklemek amacıyla Eylül ayında tüm kadın çalışanlarımızı kapsayan ‘Kadın Liderler Gelişim Programı’nı başlattık. Kadın çalışanlarımızın yeteneklerini geliştirmeyi, kendilerini daha iyi ifade etmelerini ve iş dünyasındaki başarılarını artırmayı hedefliyoruz. Programımız iş dünyasında öne çıkan analitik düşünme, yaratıcı düşünme, sürekli gelişim, teknolojik okuryazarlık, iletişim ve empati, esneklik, dayanıklılık ve çeviklik gibi yetkinlikleri kapsıyor. 3 ay süren bu gelişim yolculuğunda farklı 31 eğitim içeriği ile 102 kadın çalışanımıza ulaştık. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 verilerine göre, ülkemizde kadınların istihdam oranı yüzde 31.4 civarında seyrederken, İşNet bünyesinde kadın çalışan ve ayrıca kadın yönetici oranımız yüzde 40 seviyesinde. 10 kadın yöneticimizden 6’sı ise üst düzey yönetici olarak konumlanıyor ve içinde bulunduğumuz sektörün dinamikleri de baz alındığında bu, ortalamanın üzerinde iyi bir oran. İşNet olarak toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında; ücret, kariyer, eğitim, performans değerlendirmesi gibi tüm alanlarda herhangi bir ayrım yapmaksızın, sahip olunan yeteneklerin kriter olarak değerlendirildiği bir politika uyguluyor, kadınlarımızın iş gücüne daha fazla katılmasını her daim destekliyoruz.  


Platin Dergisi Reel Sektör Eki | Şubat, 2024