Sizi Arayalım
Şirketleri Dijital Dönüşüme Hazırlayacak Çözümler Üretiyoruz

“Şirketleri dijital dönüşüme hazırlamak ve bu sürece hızlı adapte olmalarını sağlamak üzere çözümler geliştiriyoruz."

İşNet Genel Müdür Yardımcısı Aytül Sepetci, faaliyetleri ve çözümleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.


Dijital telekom operatörü olarak öne çıkan İşNet hakkında bilgi alabilir miyiz?

İşNet, Türkiye İş Bankası’nın yüzde 100 iştiraki olarak 1999’dan beri faaliyetini sürdürmektedir. İnternet bankacılığının kullanımını yaygınlaştırmak ve internete bağlı müşteri sayısını artırmak amacıyla kurulduktan sonra, teknolojinin ilerlemesine paralel olarak geliştirdiği internet altyapısıyla, farklı kurumlara da iletişim ve telekomünikasyon alanında hizmet sunmaya başlamıştır. İlk olarak 2004’te yapılan yatırımlarla ses hizmetleri sağlama lisansı alan İşNet, uydu hizmetlerini de portföyüne katarak uçtan uca iletişim çözümleri sunmaya başlamıştır. 2005’ten bu yana yapılan yatırımlar sayesinde, 81 ilde POP noktasına sahip olmuştur. Türk Telekom’un yanı sıra, yurt içi ve yurt dışı telekom operatörleriyle kurduğu ara bağlantılar ve Intelsat, Eutelsat, Avanti gibi uydu operatörleri üzerinden 7x24 kesintisiz iletişim ve veri hizmetleri sunmaktadır. 


Altyapı, e-dönüşüm ve dijitalleşme çözümlerinizden bahseder misiniz?

İşNet, faaliyet alanını ve hizmet yelpazesini yıllar içerisinde genişleterek Ses, Veri Merkezi, İnternet, Sanal Ağ-VPN, Uydu Hizmetlerini her ölçekteki şirkete ve kamu kurumlarına sunmaktadır. 2013 yılı itibarıyla özel entegratör olarak NetteFatura markası ile hizmet vermeye başlayarak e-fatura, e-arşiv fatura, NetteArşiv sanal saklama platformu ve ayrıca TÜRMOB ile işbirliği kapsamında NetteFatura ile tam entegrasyon olanağı sunan LucaNet KOBİ Ticari Yazılımı’nı dijital ürün ve hizmetler yelpazesine eklemiştir. Altyapı ve e-dönüşüm hizmetlerine ek olarak robotik süreç otomasyon sistemi, nesnelerin interneti, siber güvenlik, bulut ve yapay zeka alanındaki yatırımları sürmekte; inovatif, katma değeri yüksek çözümler sunmaya devam etmektedir.


MUHASEBE SÜREÇLERİNİ HIZLANDIRIYORUZ


Türk markalarının ülkemiz ekonomisi için önemi büyük. Yerli bir marka olarak, ARGE çalışmalarınız ve ülke ekonomisine katkılarınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Şirketleri dijital dönüşüme hazırlamak ve bu sürece hızlı adapte olmalarını sağlamak üzere sahayı dinliyor, ihtiyaçları değerlendiriyor, kaliteli ve uygun maliyetli çözümler ortaya koymak üzere çözümler geliştiriyoruz. Bu kapsamda, e-dönüşüm sürecine dahil olan şirketlere, veri saklama işlemlerinde hayatlarını kolaylaştıracak “NetteArşiv” platformunu geliştirdik. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği dizin yapısında, elektronik defter ve beratların bulut ortamında, güvenli ve ekonomik koşullarda saklanmasını sağlayan bu sistemle şirketler, her türlü kıymetli/kritik belgelerini arşivleyebiliyor. Böylece tüm veri kayıpları önleniyor. NetteArşiv sistemi, diğer bir çözümümüz olan LucaNet KOBİ Ticari Yazılımı ile entegre çalışarak muhasebe süreçlerini hızlandırıyor.

Yeni yatırımlarınız olacak mı?

Dijitalleşme kapsamında yapacağımız yeni yatırımlarla hizmet portföyümüzü geliştirmeyi hedefliyoruz. Bütünleşik güvenlik çözümleri ve yönetilen hizmetlerimiz, İstanbul’da bulunan Tier-4 sertifikasyonuna sahip yeni veri merkezimizle birlikte artarak devam edecek. Teknolojiye dayalı, hızlı büyüme sağlayacak olan dijitalleşme stratejileriyle, ülkemizin ekosisteminin gelişmesine katkı sağlayacağız.

 

Hizmetix Dergisi / 2018