Sizi Arayalım
Yönetilen Bulut Altyapısı İşNet’te

Yönetilen Bulut hizmetleri, standart haline gelen bulut altyapı teknolojilerini tamamlıyor.


Teknolojinin sürekli gelişimi ve tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile birlikte dijital dönüşüm yolculuğu hız kazanarak, şirketleri yeni ve farklı teknolojileri esnek ve ölçeklenebilir biçimde kullanmaya yöneltti. Bir yandan alışkanlıklarımız, yaşam tarzımız ve çalışma şekillerimizde köklü değişimler yaşanırken diğer yandan ister küçük ölçekli ister büyük ölçekli olsun; hızlı çözüm, kaliteli hizmet, verimlilik, süreklilik, esneklik, zaman ve maliyet tasarrufu gibi başlıklar her şirket için daha da önem kazandı. Tüm bunların sonucunda bulut bilişim hizmetleri, sağladığı avantajlar sayesinde yeni nesil bilgi teknolojileri dünyasında standart haline geldi ve her sektörde yoğun biçimde kullanılıyor.


Türkiye İş Bankası iştiraki İşNet’in İş Geliştirme ve Ürün Yönetimi Müdürü İsrafil Coşkun: “Müşterilerimize “dijital dönüşüm dostu” vizyonumuz ile teknolojik altyapı ve iletişim hizmetlerimizi tamamlayacak şekilde, bulut ve siber güvenlik alanlarında kaliteli hizmetler sunuyoruz. Bilgi teknolojileri kapsamındaki faaliyetleri yetkili bir otorite tarafından düzenlenen ve denetlenen kurumların, gereksinimlerini ve ileriye yönelik büyüme stratejilerini doğru tespit ediyor ve bu kurumlardaki BT profesyonelleri ile bir ekip olarak çalışıyoruz. Bu sayede, Türkiye’de bulunan ve ilgili standartlara uygun olarak hizmet sağladığımız üç veri merkezimiz üzerinde ideal yapıyı kısa sürede kurarak kurumları denetimlere hazır hale getirebiliyoruz. Verdiğimiz destek hizmeti, istenen kanıtların hızlıca sağlanması ve bu kanıtların açıklamalarının doğru yapılmasına, denetim sürecinin etkin bir şekilde yürütülmesine ve denetimlerin olumlu bir şekilde sonuçlanmasına katkı sağlıyor.” açıklamalarında bulundu.

Türkiye’deki birçok kuruluş gibi banka, finans ve ödeme kuruluşları için de operasyonel süreç devamlılığının oldukça hassas bir konu olduğuna değinen Coşkun sözlerine şöyle devam etti: “Teknolojik gelişmelere paralel olarak kuruluşların sistem altyapılarını güncel tutmaları ve eskiye oranla daha fazla konuda uzmanlığa sahip olmaları bekleniyor. Bu nedenle, kuruluşlara bulut hizmet modellerimizi yönetilen hizmet başlığı altında sunuyoruz. Katma değerli çözümlerimiz üzerinden çalışmalarına destek olmak amacıyla altyapılarının, alanlarında uzman ekiplerimiz tarafından yönetilmesini sağlarken; müşterilerimiz son teknoloji platformlarını herhangi bir yatırım yapmadan, öngörülebilir maliyetler ile kullanabiliyorlar. Bu sayede ana faaliyet alanlarındaki hizmet kalitesi ve çeşitliliği, verimlilik, yenilikçilik, yaratıcılık konularına odaklanabiliyorlar.


Müşterilerinin dijital dönüşüm yolculuğunda karşılaştıkları olası bir sorunu problem haline gelmeden, Yönetilen Hizmetler kapsamında ön plana çıkan proaktif izleme ve yönetim yetenekleri sayesinde çözümleyebildiklerini, ek olarak altyapılarının uluslararası standartlara uygun bir şekilde yönetilmesini ve raporlanmasını sağladıklarını vurgulayan Coşkun; müşterilerine, ihtiyaçları doğrultusunda ölçeklendirebilecekleri esnek bir altyapıyı “kullandığın kadar öde” modeliyle sunduklarını ve kaynaklarını maksimum verimlilik ve minimum maliyet ile kullandırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Yönetilen Hizmetler alanında sundukları hizmet portföyü ve hizmet kalitesini sürekli geliştirmenin ana hedefleri arasında olduğunu belirten Coşkun, 2022 yılı itibari ile İşNet’in müşterilerine sunduğu 15 adet Yönetilen Hizmeti içeren hizmet portföyünden Felaket Kurtarma, Replikasyon, Yedekleme, Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC), Kubernetes ve İzleme hizmetlerinin ön plana çıktığını aktardı. Mevcutta hizmet verdikleri banka ve finans sektöründeki müşterilerinin dışında sadece son 2 yılda kurulan bankalardan 4’ünün, özel bulut kapsamında İşNet’i tercih ettiğini söyleyen Coşkun: “Bulut altyapımızda sunduğumuz genel bulut, özel bulut, yönetilen hizmetler ve siber güvenlik çözümleriyle özellikle finans ve bankacılık sektöründe başarılı bir yılı geride bırakırken, önümüzdeki dönemde de bulut altyapısında büyümek ve hizmet portföyümüzü genişletmek için gerekli adımları atıyoruz.” dedi.

 

FINTECH ISTANBUL